לקסיקון ליסינג

יותר ויותר חברות ופרטיים בוחרים ברכב ליסינג, ההסבר לכך פשוט - מדובר בעסקה משתלמת. אך רגע לפני שאתם מרימים טלפון, כדי לעזור לכם בבחירת רכב ליסינג הרשו לנו להציג לכם מספר מושגים הכרחיים‎‎‎ שיסייעו לכם לבחור בעסקה המתאימה ביותר עבורכם. מילון מונחי ליסינג לשירותכם.
ליסינג - Leasing

שיטה להשכרה או החכרת ציוד הנהוגה בעיקר בענף הרכב אך בזכות התועלת הרבה לחוכר יש המשתמשים בשיטה זו גם להחכרת ציוד אחר. שיטת הליסינג מאפשרת להשתמש ברכב (או ציוד אחר) מבלי לשלם את מלוא עלות המוצר וכתחליף מתבצע תשלום קבוע לחברה המחכירה. בתום התקופה יוכל נהג הרכב לבחור האם לרכוש את הרכב או להחזירו ולהמשיך את ההתקשרות ברכב חדש.

ליסינג תפעולי

בדומה למיקור חוץ, החוכר משלם עבור השימוש ברכב, תפעולו ואחזקתו כאשר חברת הליסינג מעניקה מעבר לרכב החדש, שירותי אחזקה לרכב הכוללים טיפולים תקופתיים, תיקונים במידת הצורך ותשלום עבור הביטוחים ואגרת הרכב כנדרש.

ליסינג מימוני

החוכר מקבל אופציה כדאית לרכישת הרכב. בתמורה לבעלות עתידית על הרכב משלם החוכר תשלום תקופתי (בד"כ מידי חודש), בתום התקופה יוכל החוכר להעביר את הרכב לבעלותו.

ליסינג פרטי

בעקבות ההכרה בתועלת עסקאות הליסינג התפתח התחום הפרטי, בשיטה זו נהנה החוכר מיתרונות ליסינג מימוני ותפעולי. מצד אחד נהנה הלקוח משירותי חברת ליסינג פרטי ומצד שני באפשרותו לקבל בעלות מלאה על הרכב בסיום התקופה.

פרייבטלי

אופרייט מציעה חכירה פרטית בשיטה גמישה וייחודית במסגרתה קובע הלקוח את שיעור התשלום הראשוני ומתאים את סכום התשלומים ליכולת ההחזר שלו.

קניית רכב מליסינג

בסיום תקופת החכירה מעמידה אופרייט את הרכבים למכירה. כיום, במרבית רכבי הליסינג התפעולי משתמש נהג קבוע המקבל את הרכב במסגרת עבודתו כחלק מתנאי העסקתו. בעת המכירה הקונה נהנה מרכב אמין שעבר טיפולים בחברה המתמחה בניהול ציי רכב ומאחריות הניתנת על ידי החברת הליסינג.

הסכם מכירת רכב

הסכם בין מוכר הרכב לקונה בו מסוכמים התנאים למכירה, תנאי התשלום, מועד המסירה והתחייבויות שונות הקשורות למצב הבעלות על הרכב ומצבו המכני. כל הנושאים האלו נכללים כאשר מבצעים הסכם מכירת רכב.

עלות ליסינג

רבים מעריכים את שווי רכבם על פי ערכו בשוק אך עלות ליסינג של רכב בבעלות פרטית גבוהה יותר ובעת חישוב העלות יש לקחת בחשבון פחת בגין ירידה בערך הרכב, עלות טיפולים תקופתיים, עלות המימון וגורמים רבים נוספים. כאשר מעמידים כנגד נתונים אלו את העלות, מתגלה כי עסקאות החכירה כדאיות בזכות היכולת לקבל רכב חדש בתשלום מינימאלי, בזכות הגב והביטחון שמעניקה חברת ליסינג ובזכות העובדה שבתום התקופה ניתן לקבל רכב חדש מבלי לטרוח במכירת הרכב הישן.

אופציית רכישה (תזרימית)

בעת קבלת רכב בליסינג מימוני, מסוכם במעמד חתימת החוזה הסכום שהלקוח יידרש לשלם בסוף התקופה במידה וירצה להעביר את הרכב לבעלותו. שירות פרייבטלי גמיש ומאפשר ללקוח לבחור האם לממש אופציה זו או להאריך את החוזה ולקבל רכב חדש.

מחירון לוי יצחק

על אף שאין חוק הקובע זאת, מרבית עסקאות הרכב בארץ נעשות בהתחשב במחירון ליסינג הרכב שמפיק מידי חודש שמאי הרכב לוי יצחק. המחירון מספק כלים לשערוך ערך הרכב ומהווה בסיס לעסקאות הטרייד-אין באופרייט.

קבוצת רישוי

במשרד התחבורה קיימת חלוקה של רכבים לקבוצות המשקפות את ערך הרכב, רכבים השייכים לאותה קבוצה נמכרים במחירים דומים.

שווי שימוש

רכב הניתן לעובד כחלק מתנאי העסקתו ומשמש אותו לצרכיו הפרטיים, נתפס בעיני החוק כהטבה ולפיכך העובד מחויב לשלם מס בגין ההטבה. שווי שימוש הינו ביטוי המשקף את ערך ההטבה (הרכב) הניתנת לעובד. שווי שימוש נקבע על פי קבוצת הרישוי של הרכב ועלות אחזקת הרכב.