חשיבות הצמיגים ותקינותם בשימוש ברכב

רבות דובר על חשיבות הצמיגים ותקינותם בעת שימוש ברכב. אולם, מעטים מקדישים מחשבה מעמיקה יותר באשר למקור חשיבותם של הצמיגים ובאשר לחשיבות שבטיפול נכון בהם.
מדוע אם כן, כה חשובים הצמיגים?

הצמיגים מהווים למעשה את נקודת המגע היחידה של רכבכם עם הכביש. לא משנה כמה גדול, כמה מפואר וכמה חדיש ומשוכלל רכבכם - נקודת המגע היחידה שלו עם הכביש, ונקודת האחיזה היחידה שלו בכביש, הם הצמיגים. הם אלה התומכים במשקלו של הרכב, הם האחראים לשאת אותו בבטחה והם אלה שנאלצים להתמודד עם תנאי דרך וסביבות נהיגה שונות.

צמיגים לרכב - מדוע הם חשוביםהשטח הקטן של מספר סנטימטרים רבועים של הצמיגים שנוגעים בכביש - הוא שמבטיח את בטיחותכם בנהיגה.
תקינות הצמיגים משפיעה באופן ישיר על מרחק הבלימה של הרכב בשעת חירום, על איכות אחיזת הכביש של הרכב, על נוחות הנסיעה של נוסעי הרכב ועל צריכת הדלק וההוצאות הכספיות הנגזרות מכך.

חשיבות לחץ אוויר תקין בצמיגים

לחץ האוויר בצמיגים משפיע באופן ישיר על מספר גורמים הקשורים לרכב ולבטיחות השימוש בו. כולם יודעים שחוסר בלחץ אוויר אינו טוב, אולם גם עודף בלחץ אוויר פוגע בצמיג ובבטיחות הנסיעה ברכב.

עודף של לחץ אוויר בצמיגים או חוסר של לחץ אוויר בהם מקצר, בראש ובראשונה, את אורך חייהם של הצמיגים ועלול להוביל להוצאות כספיות בלתי מבוטלות הנגזרות מהחלפה תכופה יותר של הצמיגים.

כמו כן צריכת הדלק מושפעת מלחץ האוויר בצמיגים בדומה ליכולת של רכבכם להתמודד בהצלחה עם תנאי שטח שונים. כך למעשה, משפיע לחץ האוויר בצמיגים באופן ישיר על בטיחות השימוש ברכב ועל בטיחותם של הנוסעים בו.

מומלץ לבדוק באופן תדיר את לחץ האוויר בצמיגי רכבכם בהתאם להוראות היצרן. במידה ואינכם בטוחים מה צריך להיות לחץ האוויר בצמיגי הרכב שלכם תוכלו לחפש מידע זה על גבי מדבקה הממוקמת על דלת הנהג, על פתח התדלוק או בספר הרכב. קחו בחשבון כי הוראות אלה מתייחסות למצב בו הצמיגים קרים. לכן, אם אתם ממלאים אוויר בצמיגים לאחר נסיעה, אף אם מדובר בנסיעה קצרה של כמה קילומטרים, הרי שהצמיגים הספיקו להתחמם ולכן עליכם להוסיף 10% ללחץ האוויר שאליו ברצונכם להגיע.


מתי צריך להחליף צמיגים?

ישנם כמה מקרים, אשר בקרותם עליכם להחליף את צמיגי רכביכם:

  • במידה והצמיג שחוק, וסולייתו נמוכה מ- 2 ס"מ או שחריציו נשחקו
  • במידה ואתם מבחינים בסדקים, בקילופים או בסימני יובש על גבי הצמיג
  • במידה והצמיג היה בשימוש במשך 4 שנים ומעלה (גילו של הצמיג מופיע על גבי הצמיג עצמו במספר בן 4 ספרות כאשר שתי הספרות הראשונות מייצגות את שנת הייצור ואילו שתי הספרות שלאחריהן מייצגות את מספר השבוע בשנת הייצור)

בכל המקרים הללו מומלץ להחליף את הצמיגים ללא דיחוי. כאשר תחליטו להחליף צמיג זכרו כי יש להחליף שני צמיגים מקבילים יחד (את שני הקדמיים יחד, את שני האחוריים יחד או את כל ארבעת הצמיגים יחד) בכדי לשמור על האיזון של הרכב.


לאחר שסקרנו את חשיבות הצמיגים בנסיעה, את חשיבות תקינות לחץ האוויר בצמיגי הרכב, את השפעתם של הצמיגים על גורמים שונים כגון צריכת דלק, נוחות נסיעה, בטיחות הנסיעה ובטיחות הנוסעים ברכב ואת המקרים בהם יש להחליף את צמיגי הרכב אנו סמוכים ובטוחים שתדעו לטפל בצמיגי הרכב שלכם כהלכה.


למרות שמדובר בהוצאה כספית לא קטנה, התעלמות מהעניין יכולה להוביל להוצאות כספיות גדולות הרבה יותר או חלילה, לנזקים בגוף וברכוש.

צמיגי רכב