אתה והרכב

תאריך: 01/03/14, מאת: צוות אופרייט ליס
מה הזמן האופטימלי להחזיק ברכב המשומש שלך? מתי כדאי למכור את האוטו הישן? מהם השיקולים המרכזיים שצריך לשקול?

בעת רכישת רכב משומש ושימוש בו ישנן כמה סוגיות עליהן יש לתת את הדעת ואותן יש להביא בחשבון. קיימים שיקולים רבים הקשורים להחלטות מתי לרכוש רכב משומש ומתי למכור אותו ובאופן כללי, כמה זמן להחזיק ברכב המשומש שלכם.

מתי כדאי לרכוש רכב משומש
הדעה הרווחת בקרב מומחים בתחום היא כי התזמון הכדאי ביותר לרכישת רכב משומש הוא כאשר הרכב בן שנתיים לערך. עובדה ידועה היא כי רכב חדש מאבד במהירות מערכו, אולם לא רבים יודעים כי בשנתיים הראשונות לחייו של רכב ירידת ערכו היא הגדולה והמשמעותית ביותר.
בתקופה זו (שנתיים ראשונות) רכב ממוצע מאבד כ-25% מערכו ולכן כדאי לרכוש אותו רק לאחר שהשלים שנתיים על הכביש. לאחר שנתיים, רובם המכריע של הרכבים נותרים עדיין במצב טכני מעולה, ואף שווה-ערך לרכב חדש מהיבואן. לכן, תזמון רכישה זה מקנה לכם את היתרון שברכישת רכב חדש-משומש, שמצבו הטכני שווה ערך לרכש חדש - אולם התמורה הכספית בגין רכישתו נמוכה באופן משמעותי מההוצאות הכרוכות ברכישת רכב חדש.

מתי כדאי למכור את רכבכם המשומש?
אם כן, בדרך כלל בשנה הרביעית או החמישית לחיי רכב ממוצע מתחילות תופעות של בלאי, תקלות ותיקונים רבים יותר. בתקופה זו עלויות האחזקה והטיפול עולות, ולכן זהו התזמון המומלץ למכור את הרכב.
מובן שהאמור מתייחס לרכב ממוצע, ואינו מתיימר להקיף את כל המקרים האפשריים. בהחלט ייתכן מצב בו רכב משומש לא ידרוש הוצאות אחזקה משמעותיות גם בשנתו השישית והשביעית. קיימת מגמה עולמית של עליית חיי הרכב, ולכן ייתכן שגם רכב בן 8 או 9 ידרוש הוצאות אחזקה סבירות או נמוכות.
אם כן, תקופת האחזקה המיטבית ברכב משומש עומדת על פרק זמן ממוצע של שלוש שנים: החל מגיל שנתיים של הרכב ועד למלוא חמש שנים לעלייתו על הכביש.
בהמשך ובהתאם לאמור, במידה ורכשתם רכב משומש בעל סחירות גבוהה, כדאי להחליפו כל שנתיים-שלוש. במידה ורכשתם רכב בעל סחירות נמוכה יותר, יהיה לכם קשה להחליפו מדי שנתיים או מדי שלוש שנים, ולכן כדאי להחליפו בתדירות נמוכה יותר.
שיקולים נוספים ברכישה ומכירה של רכב משומש
מעבר לתקופת האחזקה המומלצת ברכב משומש, קיימים שיקולים נוספים המשפיעים על קבלת ההחלטות בתהליך. בקצרה נזכיר כי קיימות סוגיות נוספות אותן יש להביא בחשבון בעת רכישת רכש משומש, וזאת ביחס למכירתו העתידית:
 • מהירות שחיקת ערך המכונית: ככל שהרכב יקר יותר, כך הוא מאבד מהר יותר מערכו. לאחר פרק זמן מסוים, קצב זה מואט ומתייצב, אולם כדאי לוודא שאינכם רוכשים את הרכב המשומש שלכם בתקופה בה הוא מאבד במהירות מערכו.
 • מועד העמדת הרכב למכירה: במידה ואתם מחליטים למכור את רכבכם הנוכחי ולקנות רכב חדש, כדאי לעשות זאת לקראת האביב והקיץ - תקופה בה הביקוש לרכבים עולה (עונת הטיולים).
 • רכב נדיר לעומת רכב נפוץ: בסוגיה זו אין כלל אחיד, אולם כדאי לבדוק ספציפית את השוק ואת הביקוש לרכב אותו תבקשו לרכוש בכדי להימנע מקשיי מכירתו בבוא היום. רכב נפוץ, ידוע ומוכר - יימכר טוב יותר ומהר יותר, לעומת רכב נדיר. כאשר מדובר בדגם הידוע רק למתי-מעט, יש לו "שוק קטן" ולכן כמות הקונים הפוטנציאליים עשויה להיות קטנה. עם זאת, גם רכב נדיר יכול להימכר היטב, ובמחיר גבוה, אם יש לו ביקוש בקרב קונים נלהבים.
ירידת ערך רכב - דוגמאות


בבדיקה שבוצעה ב-2020 במגזין רכב ישראלי, בקטגוריית רכבי "סופר מיני", נתגלו הממצאים הבאים:

 • רנו קליאו מאבדת 43% מערכה ב-3 השנים הראשונות
 • מאזדה 2 מאבדת 41% מערכה ב-3 השנים הראשונות
 • יונדאי i20 מאבדת 40% מערכה ב-3 השנים הראשונות
 • הונדה ג'אז מאבדת 39% מערכה ב-3 השנים הראשונות
 • סוזוקי באלנו מאבדת גם היא כ-39% מערכה, ב-3 השנים הראשונות
 • טויוטה יאריס מאבדת כ-38% מערכה, ב-3 השנים הראשונות
 • מיצובישי ספייס סטאר מאבדת גם היא כ-38% מערכה, ב-3 השנים הראשונות
 • סיטרואן C3 מאבדת 37% מערכה ב-3 השנים הראשונות
 • סוזוקי סוויפט מאבדת 35% מערכה ב-3 השנים הראשונות
 • סיאט איביזה מאבדת גם היא כ-35% מערכה ב-3 השנים הראשונות (אחת המובילות בקטגוריית סופרמיני)

מחפשים רכב משומש במחיר טוב? בדקו את מאגר כלי הרכב למכירה של אופרייט.